Na co si dát pozor při osteoporóze

Vyvarujte se pádů!!

Případný pád může způsobit zlomeninu, následně dlouhodobou nepohyblivost (= kdy se z kostí ztrácí kostní hmota), která může vyústit v úmrtí (např. dlouhodobě ležící starý člověk může dostat zápal plic) nebo invaliditu nebo závislost na pomoci při běžných činnostech. 

U lidí nad 65let žijících doma upadne 25-40% lidí za rok. Nejzávažnější jsou zlomeniny krčku kosti stehenní, kdy v roce následujícím po zlomenině umírá 20-30% pacientů. Stejné procento má omezenou schopnost se o sebe sami postarat.

Prevence pádů

Některé příčiny pádů:

nevhodná obuv

domácí prostředí (prahy, běhouny, strmá schodiště, chybějící zábradlí, domácí zvířata, která se pletou pod nohy)

špatné denní i noční osvětlení (např. šero na chodbě,..)

vnější prostředí (nebezpečné povrchy, cestování v dopravních prostředcích)

léky (např. léky na uklidnění, léky na spaní, léky proti epilepsii)

některá onemocnění (např. nesprávná náprava vad očí , epilepsie , nízký tlak, závratě, špatná léčba cukrovky (= při nízké hladině cukru může dojít k pádu; POZOR, když jdete k lékaři na ranní odběry a máte jít nalačno!! Domluvte se s lékařem, který odběr bude dělat, jak postupovat!!), atd.)

alkohol, svalová slabost

 

U starších pacientů, kteří provozovali tai-či bylo prokázáno snížení rizika pádu až o 47,5%. Tai-chi jistě znáte = čínští důchodci je cvičí v parcích, jsou to takové ty zvláštní pomalé pohyby, kdy hýbou rukama a nohama, pohyb, který zvládne v pohodě i opravdu starý člověk;-)

 

ZDROJ:

 

1.      Blažková Š., Vytřísalová M., Vlček J.: Osteoporóza: léčebně – preventivní opatření, Remedia, 2006, ročník 16, číslo 4, 354 – 361