Alergická rýma

 

Alergická rýma

Je zánětlivé onemocnění nosní sliznice.

Projevuje se častým kýcháním, svědění nosu, trvalá vodnatá sekrece (= produkce z nosu), ucpání nosa, hlasité dýchání, otevřená ústa, chrápání, ztráta chuti k jídlu, ztráta čichu.

Často ji provází zánět spojivek (dítě s alergickou rýmou si stále otírá svědící nos; špatně spí (= špatně se mu dýchá díky ucpanému nosu) - je potom unavené.

Může se vyskytnout komplikace jako je zánět dutin (sinusitida), zánět středního ucha (otitida), bývá zduřelá nosní mandle.

 

Druhy alergické rýmy

Sezónní alergická rýma - vzniká jako reakce na sezónně se vyskytující alergeny (pyly)

Stav pylů naleznete na www.pylovasluzba.cz

Je částí celkového onemocnění, které se označuje jako polinóza.

Kromě příznaků alergické rýmy jsou přítomny i alergický zánět spojivek (konjunktivitida; zarudnutí, svědění, pálení, řezání, slzení), problémy v krku (svědění patra, pocit "něčeho" v krku, dráždění k suchému kašli), částé projevy astmatu nebo zvýšené reaktivity bronchů (dráždivý kašel, námahavý dech), kožní projevy, a hlavně u dětí také celkové příznaky jako je bolest hlavy, ospalost, porucha koncentrace, někdy i subfebrilie.

 

 Celoroční alergická rýma – vzniká jako reakce na celoročně se vykytující alergeny, nejčastěji prostředí v budovách jako jsou roztoče, domácí zvířata a plísně nebo také alergeny z pracovního prostředí (např. latex, chemikálie,..). Alergen působí dlouhodobě a v menších dávkách. Většinou převažuje kongesce sliznic s neprůchodností nosu, svědění nebývá časté, postižení očí prakticky není. Po delší době již nejsou projevy spojeny s vyvolávajícím prostředím.

 

Hlavní příznaky alergické rýmy – svědění nosní sliznice, kýchání, vodnatá zvýšená sekrece z nosa, ucpaný nos (obturace nosa)

Sezónní alergická rýma – výskyt s maximem potíží ve vegetačním období, u nás jaro až podzim

Celoroční alergická rýma - výskyt potíží celoročně

 

 

Komplexní terapie alergické rýmy:

 

Alergickou rýmu je nutné léčit, protože je rizikovým faktorem pro vznik astmatu. Její léčba je dlouhodobá, většinou celoživotní, s cílem udržet obtíže pod kontrolou s minimálním množstvím léčiv. Léčí VŽDY lékař!!!

-          Odstranění a odstraňování alergenu

-          Léčiva

-          Poučený pacient

 

Léčiva:

Antihistaminika

Místní nosní kortikoidy

Kromony

Vasokonstrikční nosní kapky

Solné nosní roztoky

Specifická alergenová terapie

 

Antihistaminika

Ucpání (obturace) nosu je klasickými blokátory H1 receptorů ovlivněna minimálně. Tato léčiva tlumí hlavně svědění, kýchání, zvýšenou produkci nosa

Jsou užívány podle intenzity příznaků jako nosní, oční přípravky a tablety. Tablety se užívají jedenkrát denně ve večerní dávce.

Nevyvolávají závislost. Účinkují tak, že obsadí místa, na která se váže alergen a ten tak nemůže působit alergii. Pro představu je to jako když si lék sedne na židli a alergen už si na takovou židli nemůže sednout, proto se alergická reakce nemůže "rozjet".

Problémem je, že pro rozvoj alergické reakce může stačit jedna molekula alergenu.

Druhým problémem je, že alergická reakce se šíří geometrickou řadou. Při představě dřívějších židliček obsadí v situaci, kdy je člověk vystaven svému alergenu, první molekula alergenu jednu židličku, ale tato jedna židlička už obsadí dvě židličky, tyto dvě židličky následně čtyři židličky, atd. To je důvodem, proč se musí brát tyto léky stále - ať se obsadí židličky lékem a nepustí si tam sednout alergen. Pokud se léčba přeruší, alergeny obsadily více židliček než na počátku, lék má v těle daleko více práce a účinek je nižší.

Některé léčivé látky:

Pro celkový účinek:

- antihistaminika 2. generace: cetirizin (i bez receptu; např. Zyrtec, Zodac), loratadin (i bez receptu; např. Claritin, Flonidan, Alerid);

- antihistaminika + imunomodulační efekt; nejnovější antihistaminika; mají silnější antihistaminový efekt než druhé dvě skupiny: levocetirizin (Xyzal), desloratadin (Aerius), fexofenadin (Ewofex);

- starší antihistaminika: bisulepin (Dithiaden - s výhodou se používá např. u malých dětí proti svědění), dimetinden (Fenistil)  

Pro místní účinek:

účinkují pouze místně, proto mají méně nežádoucích účinků, na druhou stranu mohou mít nedostatečný efekt (velmi teplý duben 2012 sebou přinesl ze Španělska pyly agresivní ambrosie a v takové koncentraci pylů nemusí tyto léky dostatečně zabírat a je nutné konzultovat alergologa)

oční kapky, nosní sprej: levocabastin (Livostin), zelastin (Allergodil)

oční kapky: ketotifen (Zaditen), olopatadin (Opatanol)

 

Místní nosní kortikoidy

Mají protizánětlivý účinek. Ovlivňují všechny symptomy alergické rýmy, včetně ucpání nosu a podráždění očí. Užívají se dlouhodobě a jejich účinek je patrný cca od pátého dne užívání. Podávají se při vyšší expozici a při začátku léčby dvakrát denně, později dlouhodobě jedenkrát denně v ranní dávce.

Používají se u alergické rýmy jako nosní spreje. Při těžkých stavech se mohou použít také perorální formy (tj. užívané ústy), injekční formy.

Léčivé látky: beklometason (Beclomet), budesonid (Tafen, Rhinocort), flutikason (Nasofan, Awamys), mometason (Nasonex)

 

Kromony. Jde o preventivní léky. Zabraňují, aby se uvolňovali mediátoři (= působky) alergické reakce tak, že kromony stabilizují membrány žírných buněk (tj. aby membrána "nepraskla" a mediátory se "nerozlely" do okolí).

Musí se dát dříve, než se alergická reakce "rozjede". Proto se podávají několikrát denně. Jsou to dobře tolerovaná léčiva. 

Léčivá látka: kromoglykát sodný (např. Alergocrom, Cromohexal)

 

Vasokonstrikční nosní kapky (tj. stahující nosní sliznici) Působí proti ucpanému nosu. Podávají se pouze při pacientem netolerovatelné neprůchodnosti nosa MAXIMÁLNĚ celkově  po dobu 7dnů!(pro všechny kapky z této skupiny 7dní a dále žádné kapky z této skupiny!) Důvodem omezené doby užívání je nebezpečí vzniku závislosti na těchto kapkách. (viz. v kapitole "rýma" na tomto webu). Proto se vasokonstrikční nosní kapky dávají maximálně první týden léčby spolu s místními kortikoidy. Kortikoidy v nosním spreji již mají během týdne léčby svůj maximální účinek, proto se vysadí vasokonstrikční nosní kapky a pokračuje se dále v léčbě místními kortikoidy.

 

Antileukotrieny

montelukast (Singulair)

 

Solné nosní roztoky – velice dobré pro hygienu nosu. Mohou se používat dlouhodobě. Existují nosní spreje, nosní kapky, roztoky pro inhalaci.(viz. v kapitole "rýma") Přestože "nefungují" proti alergii, nosu je "po nich dobře"!!

 

Specifická alergenová terapie

Jsou k dispozici injekční podkožní vakcíny nebo vakcíny, které se dávají jako kapky pod jazyk.

Jde vlastně o zcela individuální terapii. Každy alergik dostane vakcínu v takové kombinaci, která "pokrývá" jeho alergii. Proto nějakou dobu trvá, než Vám lék připraví - lékárna jej objednává u výrobce přímo pro Vás na základě objednávky alergologa.

Tato terapie funguje tak, že pacient dostává postupně zvyšující se dávky alergenu a jeho tělo si "samo vytváří" obranné látky proti tomuto alergenu.

 

Poučený pacient

Pro léčbu každého pacienta je vypracován léčebný plán, podle kterého pacient spolupracuje při své léčbě podle aktuální závažnosti svých příznaků, kdy se léky, popř. jejich dávky přidávají a ubírají. Tj. někdy stačí jen sprej do nosa; jindy je třeba, protože i "sípáte a kašlete" přidat ke spreji do nosa taky inhalační léky; jindy dostanete sprej, tablety a dvoje inhalační léky - prostě ideální je minimální léčba podle stavu pacienta.

Každopádně, z důvodů,o kterých je psáno výše, po dobu pacientova "pylového" maxima je nutno nasazenou protialergickou léčbu brát každý den a ne jeden den ano, jeden den ne.

Doporučuji s léčbou každodenní hygienu nosa solným nosním roztokem (např. Vincentka):-)

Cílem léčby je udržovat dlouhodobý stav bez zánětů sliznic a snížené kvality života s minimální léčebnou terapií, která takový stav navodí.

Pokud se Vám spolu s alergickou rýmou objeví další symptomy (viz. výše), běžte za svým lékařem.

 

Štítky

 1. Léčba závislosti na tabáku
 2. Léčba teploty
 3. homocystein
 4. nedostatek kyseliny listové
 5. léčba alergické rýmy
 6. těhotenství
 7. doporučené dávky kyseliny listové
 8. zdroje kyseliny listové
 9. jídelníček při průjmu
 10. léčba hemoroidů
 11. zdroje vlákniny
 12. solária
 13. zdroje cukru
 14. První pomoc - zástava dechu
 15. bolest hlavy a zvedání břemene
 16. epilepsie a těhotenství
 17. lechtání v krku
 18. ztrácím hlas
 19. deprese
 20. hypno
 21. osteoporóza
 22. zdroje železa
 23. příznaky osteoporózy
 24. prevence řídnutí kostí
 25. řídnutí kostí
 26. léčba úpalu
 27. Léčba parkinsona
 28. esenciální třes
 29. antikoncepce
 30. kontracepce
 31. alkohol
 32. deprese a alkohol
 33. kolik toho vypiju
 34. kvality ovzduší
 35. svědění chodidel
 36. kalkulačka pro obsah alkohol
 37. Příznaky Parkinsona
 38. bylinné čaje
 39. nespavost
 40. příznaky úpalu
 41. léčba úžehu
 42. Vitamín D
 43. Bolesti hlavy u dětí
 44. příznaky úžehu
 45. kalkulačky
 46. hladovka
 47. vitamíny a minerály nad 50let
 48. trávicí potíže
 49. železo
 50. kalkulačka pro obsah vápníku ve stravě
 51. zácpa
 52. Alergie
 53. opařenina
 54. hmotnost
 55. bolest hlavy z nadužívání léků
 56. vitamín E
 57. vitamín A
 58. vitamín C
 59. zaražené větry
 60. vlasy
 61. pohanka
 62. kojení
 63. zábal
 64. horečka
 65. teplota
 66. průjem
 67. hemoroidy
 68. antibiotika
 69. opalovací přípravky
 70. kopřiva
 71. vláknina
 72. zuby
 73. kyseliny listová
 74. len
 75. vápník
 76. hořčík
 77. Léčba průjmu
 78. cukrovka
 79. anorexie
 80. jídelníček nad 50let
 81. Teplota u dětí
 82. body mass index
 83. febrilní křeče
 84. sůl
 85. draslík
 86. čokoláda
 87. bolest hlavy a sex
 88. Léčba zácpy
 89. cholesterol
 90. suchá kůže
 91. léčba řídnutí kostí
 92. len a rakovina
 93. bolest hlavy a krční oblasti
 94. první pomoc při epileptickém záchvatu
 95. zástava dechu u dětí
 96. obličej
 97. ruce
 98. zvětšená prostata
 99. epilepsie
 100. migréna