Léčba

Léčba:

Na nikotinu je závislý každý kuřák a ten co si zapálí do jedné hodiny po probuzení

Psychosociální závislost – u každého kuřáka (potřeba cigarety v určité situaci) vzniká v první fázi kouření u začínajících kuřáků. Je to závislost na rituálu, na předmětu, který je třeba v určitých situacích držet v ruce, hrát si s ním a podobně, bez ohledu na složení. Kromě toho se navíc po určité době u většiny kuřáků vyvine závislost fyzická (drogová), a to na nikotinu.

 

Drogová (fyzická) závislost na nikotinu jako na psychoaktivní látce. Dochází ke zmnožení receptorů v mozku, které je trvalé. Proto se kuřák, závislý na nikotinu kdykoliv, i po letech abstinince, může po jediné cigaretě ke kouření snadno vrátit – analogicky s jinými drogovými závislostmi jako alkohol, heroin, kokain. Je na něm většina z nich závislá (cca 60-70%) a tato závislost znamená jednak pravidelné (denní) kouření, jednak potřebu zapálit si brzy po probuzení či po určité době. Nikotin má totiž poločas kolem 2 hodin.

Závislost na nikotinu můžeme posoudit dvěmi dotazy: Kolik cigaret denně kouříte? (nad 10/ den znamená pozitivní odpověď) Jak brzy po probuzení si zapalujete první cigaretu? (první cigaretado hodiny po probuzení znamená závislost na nikotinu).