Antibiotika

Desatero otázek a odpovědí:

1. Na co jsou antibiotika?

Jsou to léky, které ničí baktérie.

Ničí je tak, že je zabijí nebo zastaví jejich růst.

2. Proč mám brát antibiotika pravidelně?

Baktérie na své zničení potřebují určitou koncentraci antibiotika v té tělesné tkáni, ve které se usadily. (např. průduška, kost,..)

Tím, že antibiotika berete pravidelně zajistíte, že koncentrace v zasažené tkáni je v takové koncentraci, která ničí baktérie. (Jako když by jste chtěli týden udržovat stálou hladinu alkoholu v krvi mezi 0,5 - 0,7promile. Taky by jste pili menší množství alkoholu, vícekrát denně.)

3. Když antibiotika neberu pravidelně, vadí to moc?

Nízká koncentrace antibiotika většinou způsobí, že baktériím nic neuděláte. "Vesele" se množí dále a mohou klidně "přelézat"do dalších tělesných tkání.

Navíc se antibiotiku přizpůsobí, a když jej pak začnete brát pravidelně (protože je vám hůře), tak už proti těmto přizpůsobeným baktériím tato antibiotika nezaberou.

4. Proč mám ležet v posteli, když je mi třetí den dobře?

Třetí den všechny baktérie nejspíše nejsou zničeny a navíc tělo potřebuje energii na boj s baktériemi.

Antibiotika se berou déle, aby byla jistota, že všechny baktérie, které vám způsobily nemoc, jsou K.O.

5. Je velký problém, když antibiotika nedoberu? Když je mi dobře, proč do sebe cpát "chemii"?

Když doporučenou dobu užívání antibiotik nedodržíte, může se vám stát, že všechny baktérie, které vám způsobily nemoc nejsou zničeny.

Vy přestanete brát antibiotika a baktérie, které přežily, se "vesele" znovu pomnoží a nemoc je tu zase. Navíc jsou tyto baktérie proti antibiotiku, kterému už byly vystaveny, odolné.

6. Proč mám brát s antibiotiky jogurty?

Antibiotika, bohužel, ničí v těle i ty baktérie, které jsou pro tělo potřebné. Pokud k tomu dojde ve střevech, pacient dostane průjem (ženy mohou "dostat" výtok z pochvy - viz."otázky a odpovědi" na tomto webu).

Proto je dobré v průběhu léčby antibiotiky brát zakysané mléčné výrobky typu jogurt, kyška, apod. nebo přípravky s probiotickou kulturou nebo Hylak gtt.

7. Může se stát, že je mi po třech dnech léčby hůře?

Ano. Většinou, pokud nedojde ke zhoršení stavu (to kontaktujte lékaře IHNED), se doporučuje, pokud je vám po třech dnech stejně nebo hůře, vyhledat svého lékaře (alespoň telefonicky).

Může se stát, že baktérie, které u vás vyvolaly nemoc, jsou proti antibiotiku, které berete, odolné. Lékař zpřesní diagnózu a pravděpodobně zvolí jiná antibiotika.

8. Nevadí, když na den přeruším léčbu antibiotiky? (Nějak mi chyběly tablety, sirup a musel jsem si do lékárny pro další balení.) 

Vadí. Koncentrace antibiotika ve tkáních se sníží, baktérie se opět více namnoží a může dojít k neúspěchu léčby. Což může vést k delší nemoci a dalším novým antibiotikům.

9. Mohou antibiotika kojící?

Ano. Některá antibiotika kojící mohou. Vždy je NUTNÉ informovat lékaře, že kojíte!

10. Mohou antibiotika těhotné?

Ano. Některá antibiotika těhotné mohou. Vždy je NUTNÉ informovat lékaře, že jste těhotná a jak dlouho jste těhotná!