Děti a opalování

 

DĚTI A OPALOVÁNÍ 

 Děti mají MNOHEM vnímavější kůži k vlivům slunečního záření. Není u nich vyzrálá pigmentace (= tvorba barviva (= když se kůže opaluje a hnědne, potřebuje pigment, barvivo). Děti mají také tenčí kůži. Proto u dětí dochází k hlubšímu průniku slunečního záření (hlavně UVB) do kůže.

Děti do 1 roku vůbec NEVYSTAVOVAT přímému slunci!! Děti do 1 roku nemají kůži tak silnou jako dopělí a navíc v podkoží nemají takové množství pigmentu!!! Navíc nemají tak vyvinuté potní žlázy, proto hrozí přehřátí organismu!3)

Děti do 3 let zbytečně slunci nevystavujte!

Batolata pod 2 roky se mají krýt oděvem a nevystavovat je polednímu slunci, děti starší by měly být natřeny přípravkem s SPF 10 - 30, raději s fyzikálním filtrem.

VŽDY děti nějak krýt před slunečním zářením!! ODĚVEM (bavlněné dlouhé kalhoty, dlouhý rukáv) nebo opalovacím přípravkem s potřebným SPF (kromě dětí do 1 roku, ty na slunce NEDÁVAT!!). Nedejte se ošálit reklamou na opálená miminka - rozhodně nejde o zdraví dítěte!

Chránit dítěti oči čepicí s kšiltem nebo kloboučkem se širokou krempou. Jakmile dítě je schopno nosit brýle, má mít tmavé brýle (s certifikátem o schopnosti blokovat 99% UV záření nebo schopnost UV absorpce až do 400 nm)3)

 

Dejte pozor na odrazy slunce (vodní plocha (50 - 80%), sníh (až 80%) bílá plocha, písek (25%), tráva (8%), omítka (50%), apod...dítě pod slunečníkem na bílé pleně..) 3)

KAŽDÉ spálení kůže sluncem, popř. až tvorba puchýřů je v dětském věku VELMI špatné, vzhledem k rizikovosti vzniku rakoviny kůže v dospělosti. Na místech vystavených slunci se také zmnožuje množství mateřských znamének. Jejich souvislost s výskytem rakoviny kůže je známá. Právě mladý jedinec do 18 let zatíží své tělo v součtu 80% celoživotní dávky slunečního záření!!3)

Další informace o opalování dětí i dospělých najdete ZDE.