Železo

NEDOSTATEK ŽELEZA vlivem krevních ztrát při menstruaci a jak se projeví 

Dívky/ženy mohou mít nedostatek železa, který způsobí silné menstruace, popř. přítomnost myomů. (O jiných příčinách nedostatku železa v tomto článku nepíši. V lékárně se nejčastěji setkávám s právě zde uvedeným důvodem nedostatku železa.)

Mýtus o chudokrevnosti si můžete přečíst zde.

Tento nedostatek železa se projeví například: únavou, spavostí, vypadáváním vlasů, vlasy jsou suché a jakoby po trvalé, suchá kůže, vůně čerstvé omítky vyvolává chuť na tuto omítku, při hlubším nedostatku je zadýchanost po 20metrech chůze po rovné ploše.

V případě podezření na nedostatek železa si nechejte stanovit množství železa v krvi (nejen hladinu železa, ale také jakou máte jeho zásobu!) Při nedostatku železa v krvi ROZHODNĚ nestačíte tento nedostatek pokrýt pouze zvýšeným příjmem železa v potravě. Je nutné užívat tablety s obsahem železa. Jejich dávkování vám určí lékař. Většinou se užívají tak dlouho, dokud se nenaplní hladina železa i hladina zásobního železa (což lékař zjistí z opakovaného krevního rozboru). Jakmile má dívka/ žena dostatečnou hladinu železa i zásobního železa, užívají se tablety s obsahem železa již třeba jen během období menstruace.

O vhodnosti a nutnosti užívání tablet s obsahem železa se poraďte se svým lékařem (= gynekolog nebo praktický lékař), který informaci zjistí z rozboru Vaší krve!! 

 

Na 100g množství potraviny množství železa v mg

Žito 2,7

Slunečnicová semínka 6,8

Hrách 1,5

Brokolice 0,9

Červená řepa 0,8 (Pozor, barví moč!!)

Špenát 2,7

Mandle 3,7

Čočka 9,02

Pistácie 6,8

Olivy 3,3

Kukuřice 0,52

Chřest  0,87

Lískové ořechy  3,3

Sója 15,7

Pšenice 3,2

Pór  2

Arašídy 4,6

Fazole 10

Oves 4,7

Hlávkový salát 1

Avokádo 1

Železo se vstřebá lépe za přítomnosti vitamínu C.

Vysoký obsah železa je v játrech, v červeném víně (hrozny); na trhu je také medicinální víno s obsahem železa (v lékárně pravděpodobně jen na objednání; pít hodně vychlazené s citrónem; toto víno obsahuje alkohol)

Nevstřebané železo barví stolici do černé barvy!

Léky s obsahem železa je nejlépe užívat nalačno (= aspoň půl hodiny před jídlem a cca 3hodiny po jídle) + zapít čistou vodou + nejíst s železem najednou žádné jiné léky. Protože však léky s obsahem železa mohou dráždit žaludek (což se může projevit pocitem těžkosti v oblasti žaludku, pocitem na zvracení, krkáním, zvracením), RADĚJI doporučuji vzít si lék s obsahem železa s trochou "neutrálního" jídla (= např. suchý chleba, suchý rohlík) + zapít čistou vodou, nejdříve cca 3hodiny po jiných lécích a po jídle nebo nejdříve za půl hodiny užít jiný lék, popř. jíst jídlo, pít tekutiny.