Držení diet hladověním

V důsledku hladovění dochází k rychlému vyčerpání zásob energie a tělo začne rozvíjet deficitní zdroje pro zajištění dostatku energie pro svůj provoz. Rozvoj je velmi rychlý – s nástupem během hodin až dnů. Nevýhodou je, že se velmi rychle vyčerpá schopnost využít cukry a tuky a tělo, aby mu zůstalo potřebné množství energie začíná využívat a tedy spotřebovávat vlastní bílkoviny (= svaly). Při těžkém stavu hladovění (katabolismu = odbourávání) může dojít ke ztrátám až 300g svalu denně!! Zároveň může dojít ke tvorbě otoků z nedostatku bílkovin (viz. velká bříška u hladovějících dětí v Africe; obejm tedy zůstává stejny, ale v těle máte vodu z hladovění a svaly „jdou“ pryč! Přitom svaly přirozeně potřebujete, aby jste mohli chodit, protože svaly nosí kostru!!)

  

Denní doporučený příjem u stabilizovaného seniora je stanoven na 25-30kcal/kg hmotnosti/ den. Při zátěži a rehabilitaci stoupá.

Obsah bílkovin by se měl pohybovat nad 1g/ kg hmotnosti (více viz. zde a zde), obsah vápníku kolem 1g/den (více zde a zde), objem tekutin jistě nad 1,5litru (až 3litry) během 24hodin (pít během dne po malých dávkách!! Ne litr najednou a pak půl dne nic nepít!!)

 

ZDROJ:

Malá E., Krčmová I., Burešová E., Jurašková B.: Výživa ve stáří; Interní Med 2011, 13 (3), 111-116