Dieta

Obecně se doporučuje:

1) jíst PRAVIDELNĚ 5x denně, tj. snídaně, svačina, oběd, odpolední svačina, večeře. !!Ne ráno v 7h. snídaně, pak do 13h. nic, a mezi 13h. a 23h. sníst čtyři jídla!

2) jíst snídani

3) jíst místo bílého celozrnné pečivo

!!POZOR!! V ČR je celozrnné pečivo jen to, které má tento údaj v názvu. Tmavé pečivo může být přibarveno karamelem (a ne tmavou moukou). Pečivo se zrníčky znamená, že pokud zrníčko nerozkoušete, pravděpodobně prostě jen projdou celým trávicím traktem.

4) jíst dostatečné množství ovoce, zeleniny, mléčných výrobků

5) dostatek tekutin, nejlépe vody

 

Při snižování hmotnosti se snažíme vydat více energie, než kolik do těla dostaneme.

Doporučuje se snížit energetický příjem tak, aby výdej byl vyšší než příjem o 2000 - 2.500kJ/ den. Přitom se bere do úvahy na jaká energetický příjem je pacient zvyklý.

Výdej energie se zjistí z tabulek podle BMI, věku, pohlaví a fyzické aktivity nebo se vychází z požadavku 100kJ/ kg/ den pro muže i pro ženy.

Jiným způsobem je snížit denní příjem o 15 - 30%. (Tedy komu se nechce nic počítat a přeje si, aby to šlo samo, nejjednodušší je vynechat uzeniny a smažená jídla, přidat ovoce zeleninu a porce si snížit o 15 - 30%. Tedy ne 6 knedlíků, ale 4knedlíky;-) Ne tři pivka, ale dvě;-) apod. DŮLEŽITÉ je, i při tomto snížení příjmu jíst 5x denně, snídat a nehladovět!! (Tělo když jednou za život hladoví, tak si to zapamatuje. Po dalším hladovění okamžitě všechno, co člověk sní a hned nepotřebuje, uloží do tukových zásob. Aby mělo zásobu na další hlad!!

IDEÁLNÍ snižování hmotnosti je 2 - 4kg /měsíc.

Je možné použít i přísnější nízkoenergetické diety. Ale VŽDY pod dohledem lékaře a většinou při nutnosti rychlého snížení hmotnosti (např. kvůli operaci).

Zvýšení pohybové aktivity je součástí snižování hmotnosti.

U lidí, kteří pohybově aktivní nebyli, se začíná pozvolna, až se docílí doporučených 30 - 60 minut fyzické aktivity střední intenzity alespoň 5 x týdně.

Poznámka:

Pokud se Vám zdá, že celý den nic nejíte, pište si jakékoliv sousto potraviny, které jste za den snědli. Zapište si čas, množství jídla a co to bylo. Třeba Vám takové zápisky pomohou. Třeba zjistíte, že všechno jíte jen odpoledne, a tak si to tělo rychle "uloží", protože očekává, že druhý den dopoledne zase nebude nic;-)

 

O léčbě léky, popř. chirurgickém zákroku rozhoduje lékař.

 

ZDROJ: Braunerová R., Hainer V.: Obezita - diagnostika a léčba v praxi, Medicína pro praxi, 2010, 7 (1)