Zapomněl jsem léky doma, jsem na dovolené, ale pro jednou to nevadí.

NE.

Léky doma JSOU PROBLÉM a je nutné si je sehnat!

Každý člověk může zapomenout své léky.

Každy pacient, který DLOUHODOBĚ UŽÍVÁ LÉKY musí jít KAŽDOPÁDNĚ za lékařem!

Pokud léky neužíváte dlouhodobě a nejste si jistý, volejte lékaře a zkonzultujte svůj stav bez léků! Pokud nemáte kontakt na svého lékaře, volejte 112.

ROZHODNĚ nečekejte, až Vám bude mizerně! To jen každého naštvete, že jste čekal (lékaři nebudou chápat na co) a teď je Vám mizerně a oni okolo Vás lítají jako Venuše, aby Vás zachránili!!

 

 

Podle toho, jak závažný je Váš stav bez léků:

volejte 112 (bez inzulínu - zemřete, astmatik bez léků na dech se můžete udusit, apod.) nebo

se dopravte na nejbližší první pomoc (pokud jste si jistý, že se Váš zdravotní stav během cesty nemůže radikálně zhoršit (počítejte s variantou "defekt na pneu").

  • Pokud na dovolené netušíte kde je první pomoc nebo nejste schopen se tam dopravit, pak opět volejte 112.

ROZHODNĚ se nezdržujte vyhledáváním nějakých informací na netu!! Nebo zjištováním, "co se může stát, když léky brát nebudu".

 

DOVOLENÁ V ZAHRANIČÍ

Pokud jste na dovolené v zahraničí, opět, musíte jít za lékařem - stejně jako je uvedeno výše. Pouze telefonní číslo se může lišit.

V zahraničí může být problém zjistit, jaký lék vlastně užíváte.

Proto kontaktujte svého ošetřujícího lékaře nebo někoho, kdo může u Vás doma zjistit nejen název krabičky, ale také léčivou látku a její množství.

V zahraničí mohou mít stejné léky od stejné farmaceutické firmy různý název. Proto je vedle názvu podstatné složení (např. PARALEN tablety, paracetamolum 500 mg; SEREVENT DISKUS, salmeterolum 500 mikrogramů v jedné dávce ).

Pokud lékař v zahraničí nezná český název léku, který uvádíte, napíše Vám lék se stejnou léčivou látkou ve stejném množství, který se používá v jeho zemi.

Pokud se Vám stane, že lékař netuší a nechce se mu zjišťovat, jaký je název léku, který obsahuje Vámi uváděné léčivé látky a jejich množství, zajděte s dotazem do lékárny. Lékárníci se v lécích orientují více než lékaři.

Přirozeně, pokud hrozí nebezpečí, že Váš stav se kdykoliv může zhoršit do závážného stavu, nikde nic nesháníte a snažíte se dostat do nemocnice.