Jídlo a pití proti zácpě

Pokud máte nucení na stolici, NIKDY ji nezadržujte!

Vláknina

Pití

Jídlo

 

1) Vláknina

Je doporučen denní příjem vlákniny 25-30 gramů za den, což může být obsaženo v 60g otrub, ve 160g sušených švestek (diabetice POZOR na cukr v takových švestkách!) a dále viz. Množství vlákniny

POZOR, vláknina může ovlivnit vstřebání některých léků! (Tuto informaci najdete na příbalové informaci u léků nebo u vlákniny, kterou jste si v lékárně koupili.)

 

2) Střevní baktérie

Jogurty, zakysané mléčné výrobky (kefír, kyška, acidofilní mléko; osobně doporučuji složení výrobku: mléko + živá kultura (např. u jogurtů jogurtová)

Dodají střevu "hodné" baktérie. Vzít dostatečné množství jogurtu s živými baktériemi. Jistě nestačí 50g jogurtu na 100kg člověka;-)

Tenké střevo má délku 3,7 - 5,8 m (z toho ileus 2 - 3 m!), je 3-3,5 cm široké a jeho povrch pro vstřebání je 200m2 . Tlusté střevo je dlouhé 1,5 metru, tlusté 5–7 cm a pokrývá jej 2 cm vrstva baktérií.

Jsou i doplňky stravy s obsahem střevních baktérií, ty doporučuji při zácpě např. po ozařování. Pro standardní denní podávání doporučuji raději zakysané mléčné výrobky s živými kulturami a doplňky stravy tento základ nanejvýše doplňovat - ale raději vypít více kyšky.

 

3) Tekutiny

Denní příjem 2-3 litry (v horkém počasí více = pokud nemáte sliny v ústech a neberete léky, které snižují jejich produkci, máte v těle málo vody, napijte se, nejlépe vody!! Na "malou" by jste měli chodit během dne několikrát;-)

Pijte malá množství vícekrát za den.

Naráz vypitý velký objem tekutiny vyvolá vyplavení tekutiny z těla!

 

IDEÁLNÍ SNÍDANĚ = vločky s jogurtem a vlažný čaj.