Mám hlen, ale nejde vykašlat

Člověci s oslabenou imunitou, malé děti, těhotné, kašel s bolestí na průduškách, se špatným dýcháním, kašel bez souvislosti s nachlazením nebo virózou, krev při vykašlání, dlouhotrvající kašel = KONTAKTUJTE LÉKAŘE!

 

ZKAPALŇUJÍCÍ SPUTUM (chrchel) - zakašlu, mám v dýchacích cestách hleny, ale nechtějí ven - někdy se něco utrhne nebo kašlu se záchvatovitým kašlem, až pak se něco utrhne, leží tam hlen

Nahodile uvedené léky z českého trhu pro představu laiků:

Před užitím léku si pečlivě pročtěte příbalový leták, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem!!

Mucobene, Solmucol, ACC, NAC = obsahují acetylcystein; liší se jednak lékovou formou - jsou v sáčcích, v tabletách, v sirupu; ale taky sílou = pro děti, pro malé děti, pro dospělé. Doporučuje se jimi nezapíjet antibiotika. Preventivně se mohou některým nemocným dávat během sezóny chřipky (na radu lékaře!)

U malých dětí mám dobrou zkušenost se Solmucol 100 = je v sáčcích, udělá se z něj sladké pití pomerančové příchuti, děti jej vypijí bez hádání se; v této koncentraci jej mohou děti od 2 let.

Fenorin - je jen na recept a obsahuje karbocystein.

Erdomed - je jen na recept, má i mírný protizánětlivý účinek a obsahuje erdostein.

 

Acetylcystein a jemu podobné látky, zkapalňují hlen, aby byl tekutější a snáze se odkašlal = dává se v situaci, kdy člověk kašle, hlen má v dýchacích cestách, ale nedaří se mu jej ho odtrhnout a vykašlat - je "jakoby nalepený na dýchací cesty"

Během léčby je nutné dodávat tekutiny, ať má hlen z čeho zkapalnět.

Než hlen zkapalní, chvíli to trvá (cca 2 - 3 dny);

Doporučuje nedávat tento typ léků s antitusiky (zkapalníme si hlen, ale díky antitusik si jej necháme v těle)

Nedoporučuje se léky s acetylcysteinem zapíjet antibiotika.