Vši

OBSAH

Co je veš

Jsou to vši?

Kdy vši odstranit?

Léčba vší: všiváček, insekticidy, silikonové oleje, voňavé oleje

Kde se vši schovávají

 

 

CO JE VEŠ

Veš dětská ročně napadne 370 miliónů lidí!

Napadá nejčastěji žáky základních škol (zaznamenala jsem, že si vešky mezi sebou děti prodávají = vešky v krabičce za pětikačku;-), s nejvyšším výskytem okolo 9 let, ale může napadnout člověka kteréhokoliv věku.

Veš dětská přežije mytí, barvení vlasů i běžné česání a může se VYSKYTNOUT ve VŠECH sociálně - ekonomických skupinách!! Není třeba se stydět nebo mít pocit viny, mít frustraci, říkat si "že jsem jako špína" apod!! KLID, je to NESMYSL!! Vši tady byly, jsou a nejspíše i dále budou!!! Vždyť si stačí dát hlavu na místo po někom, kdo vešky měl - a máte je taky - třeba když se zapomene vyměnit papírové prostěradlo pod hlavou ve zdravotnickém zařízení;-D

 

 

JSOU TO VŠI?

Veš dětská tráví celý svůj život ve vlasech a živí se sáním krve, dospělé vši 4 - 5 x denně (proto napadeného člověka za 1 - 4 týdny po té, co vši "chytne", svědí pokožka hlavy a škrábe si ji! Pokud si pokožku rozškrábe "do krve", hrozí nebezpečí infekce.)

Člověk je jediný známý hostitel vši dětské, která se pevně drží jeho vlasů u kořenů.(Na vlasech kratších než 1cm se "vši" neudrží a nejsou schopny přežít.)

Lidské vši nemohu "přelézat" na psa a ze psa zase na člověka, protože mají drápky uzpůsobené lidskému vlasu a na chlupech psa se neudrží (MVDr. Alena Kirchnerová)

 

 

KDY VŠI ODSTRANIT

JEDINÝ DŮVOD k odvšivování je NÁLEZ ŽIVÝCH LEZOUCÍCH vší!!

Pro zjištění, zda má člověk vešky je ideální dát hlavu nad vanu a česat hustým hřebenem vlasy suché nebo mírně zvlhčené vodou nebo mírně zvlhčené kondicionérem (ze zvlhčených vlasů se vši lépe vyčesávají!) a vešky se vyčešou do vany, kde je vidíte. Nejlepší je hřeben- všiváček nebo, pokud jej doma nemáte, použijte nějaký hodně hustý hřeben, ať mezi zuby hřebenu vši neprolezou.

Pokud se najdou vajíčka (= hnidy = malinkaté "kapičky" na vlasech, které nejdou stáhnout po vlase dolů) ve vzdálenosti menší než 8 mm (v létě ovšem u nás i více než 10 cm), zřejmě najdete i živé vši. Když tedy najdete hnidy a navíc toho člověka svědí pokožka hlavy, najdete vešky určitě!

 

Samice dětské vši žije 32 dní, naklade většinou cca 50 vajíček. Začínají klást vajíčka asi 14 hodin po kopulaci a hnidy (= vajíčka) připevní nejčastěji na vlasy v oblasti za ušním boltcem a v týle těsně u pokožky. Z vajíček se za 7 - 11 dní vylíhnou nové, které dospívají za 8 dní. Proto je NUTNÉ po 8 - 10 dnech od první aplikace odvšivovacího přípravků zopakovat kůru odvšivování, aby se zlikvidovaly tyto nově vylíhnuté vešky dříve, než stihnou naklást vajíčka!

 

 

LÉČBA VŠÍ

 Všiváček = hustý hřeben pro vyčesávání vší. Tento hřeben bývá součástí přípravků na odvšivení. Může se používat opakovaně, pokud se desinfikuje, omyje mýdlem a vodou a následně vysuší.

Insekticidy nebo silikonové oleje. Musí se ŘÁDNĚ nanést, tak, aby pronikly až ke kořínkům vlasů a přípravek smýt po takové době, kterou výrobce doporučuje. Také se doporučuje nejprve vlasy odmastit (= umýt trochou odvšivovacího šampónu) a až následně provést vlastní odvšivovací kůru.

Existují také "voňavé oleje".

 

VŠIVÁČEK

Vyčesávání všiváčkem je úspěšné JEN u 50% napadených!!

Rozhodně není potřebné dlouhé vlasy stříhat!

 

INSEKTICIDY

Před aplikací si pečlivě pročtěte příbalový leták!

Může na ně vzniknout rezistence.

Diffusil H Forte (účinná látka je 1% carbaryl)

Parasidose šampón (účinná látka je 0,2% d - phenothrin)

 

SILIKONOVÉ OLEJE

Před aplikací si pečlivě pročtěte příbalový leták!

Nevzniká na ně rezistence (Olej vši "obalí" a ony jsou K.O.!

Mohou je použít těhotné a kojící.

Pedicul Hermal

Hedrin

 

VOŇAVÉ OLEJE

Oleje ze silicemi ("voňavé oleje") z mých zkušeností s pacienty, moc nezabírají a vši přežívají.

 

 

KDE MOHU BÝT VŠI SCHOVANÉ

V experimentech veš sundaná z vlasů ztratila schopnost pohybu asi za 35 hodin při 18C a za 24 hodin při teplotě 26C. Avšak už v polovině doby ztratily schopnost sát krev. Mimo vlasy člověka tedy veš přežije 1 - 2 dny.

Předměty (hřebeny, kartáče, čepice, ručníky, ložní povlečení, apod. stačí ponechat po dobu 4 - 5 dní bez kontaktu s lidmi nebo, pokud je to možné, přítomné vši usmrtit omytím nebo vypráním ve vodě teplé 55 - 60 C.)

Sourozenci a ostatní příslušníci rodiny by měli být odvšiveni, jen pokud jsou u nich zjištěny živé lezoucí vši!

Vši mohou mít svůj rezervoár taky ve věcech z plyše, polyesteru (např. plyšové hračky, sedačky v MHD, autosedačka, apod.) pokud splňují uvedenou podmínku, že jsou ve styku s lidmi. Hračky ani autosedačku přirozeně nevyhazujte - prostě buď je omyjte, vyperte, nechte bez kontaktu s lidmi, jak je uvedeno výše.

 

Může se stát, že "odvšivíte" a nacházíte na dlouhých vlasech hnidy ještě za dlouhou dobu. Pokud nenaleznete živé vši, jsou to hnidy odumřelé, žádnou paniku!! (Pokud by měl napadený člověk ve vlasech živé vši, s velkou pravděpodobností by takového člověka také svědila pokožka hlavy!) V tomto případě nic nedělejte, prostě časem vlas s odumřelou hnidou vypadne tak jako tak nebo se při zastříhávání vlasů zbavíte časem i těchto neškodných odumřelých hnidů.

 

 

Zdroj:

Čerpáno z mých vědomostí a z článku: Rupeš V., Vlčková J.: Veš zůstává problémem; Dermatol. pro praxi 2009, 3, 13 - 18.