Za uchování pupečníkové krve zbytečně neplaťte

03.11.2014 22:58

Banka pupečníkové krve ČR jako dárcovský projekt neoslovuje rodiče s nabídkou, že si za peníze mohou uchovat krvetvorné kmenové buňky pro budoucí léčení svého dítěte. V porodnicích mohou matky dát bezplatně pupečníkovou krev pro použití každému, kdo ji bude potřebovat, řekl vedoucí neziskového projektu Ivan Fales.

Podle zakladatele banky Petra Kobylky si komerční firmy nejen nechávají za odběr a uchování platit, ale slibují také vyléčení nemocí, jejichž léčba je zatím ve fázi experimentu.

"Volají nám rozhořčené maminky, že jsme je kontaktovali ohledně odběru pupečníkové krve pro vlastní potřebu. Z nejasných důvodů, když si lidé zadají číslo do Google, objeví se i naše banka. Od telefonických praktik těchto firem se distancujeme," řekl Fales.

Komerční projekty si počítají za odběr pupečníkové krve až 40.000 korun a roční poplatky za skladování. Hájí se tím, že samofinancované uchování pro vlastní potřeby neohrožuje dárcovské projekty zaměřené na pomoc co největšímu počtu nemocných. Komerční projekty propagují regenerativní medicínu, podle Falese ale zatím neexistuje žádný jasný důkaz, že by kmenové buňky z pupečníkové krve byly významně lepší než ty, které je možno odebrat z kostní dřeně.

Aktuálně je k bezplatnému využití uloženo v Praze, Brně a Hradci Králové 5305 zamražených štěpů pupečníkové krve. V Českém registru dárců kostní dřeně jsou data o 4120 bezplatně vyšetřených štěpech, zbytek podstupuje v karanténě testy, pokud nevyhoví, vyřadí se.

Banka pupečníkové krve ČR v Ústavu hematologie a krevní transfúze byla dosud požádána o informace ke konkrétnímu skladovanému štěpu ve více než 800 případech. "K transplantaci bylo vydáno 86 štěpů, a to prakticky do celého světa," upřesnil Fales. Vedle anonymních štěpů je v bance 220 štěpů pro příbuzenské použití, kdy při porodu zdravého dítěte se odebere pupečníková krev pro jeho nemocného sourozence. Použito bylo šest štěpů, z nich tři s kostní dření.

Krvetvorné buňky se používají k transplantaci u pacientů s rakovinou krve, těžkou formou imunitní nedostatečnosti a vrozeným metabolickým onemocněním. Pupečníková krev je nadějí pro ty, kterým se nepodařilo najít dárce kostní dřeně. Výhodou pupečníkové krve je rychlá dostupnost - štěp už je vyšetřen a zamrazený uložen. Zatímco hledání v registru dárců dřeně může trvat měsíce, navíc dárce už nemusí chtít dřeň dát, či mu to znemožní nemoc, čas od vyhledání štěpu pupečníkové krve do transplantace se počítá v týdnech. "A známe případy, kdy to bylo do deseti dnů," podotkl Fales.

Další výhodou pupečníkové krve je její imunitní nezralost. U dárce a příjemce se vyšetřuje shoda v imunitním systému. U kostní dřeně je povolena jedna neshoda, výjimečně dvě. U pupečníkové krve je jedna neshoda běžná a dvě neshody časté. "To znamená, že štěp pupečníkové krve může dát šanci na život i pacientům, pro které není možné najít shodné dárce či štěp a bez tohoto zákroku by zcela jistě zemřeli," ocenil lékař.

První transplantace pupečníkové krve na světě byla v roce 1989, v Česku v roce 1994, kdy také vznikla Banka pupečníkové krve ČR.

ČTK

Převzato: www.tribune.cz

 

Upozornění: Uvedený článek je převzat z www.tribune.cz, tento článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.