Nizoral tablety (= léčivá látka Ketokonazol v tabletách)

31.07.2013 21:34

O léku

Ketokonazol je antimykotikum používané k léčbě infekcí vyvolaných dermatofyty a kvasinkami. Perorální ketokonazol je v EU registrován od roku 1980, o něco později začaly být dostupné topické formy (na kůži) jako krémy, masti a šampony.

Perorální formy ketokonazolu jsou v EU registrovány národními procedurami a jsou v současnosti dostupné v různých členských státech pod různými obchodními jmény, jako třeba Nizoral nebo Fungoral. V České republice je dostupný přípravek Nizoral tablety.

Alternativní možnosti antimykotické léčby jsou přípravky s obsahem itrakonazolu (přípravky Prokanazol, Sporanox) nebo flukonazolu (přípravky Apo-fluconazol, Diflucan, Fluconazol Aurobindo, Fluconazol PMCS, Forcan – 150, Mycomax, Mycosyst, Mykohexal).

 

Informace pro pacienty

  • Evropská léková agentura doporučila pozastavení perorálního ketokonazolu (tj. ve formě tablet) po předchozím přehodnocení údajů ukazujících na zvýšený výskyt poškození jater v porovnání s jinými léky určenými na léčbu plísňových onemocnění.
  • Pokud v současnosti užíváte orální ketokonazol pro plísňové onemocnění, měl byste si při příští pravidelné kontrole promluvit se svým lékařem a probrat alternativní možnosti léčby. Léčbu však neukončujte samovolně bez doporučení lékaře.
  • Pokud používáte jiné formy ketokonazolu než perorální (jako šampony, krémy, masti), můžete v léčbě pokračovat, protože množství ketokonazolu vstřebaného do těla z těchto forem je velmi nízké.
  • S případnými dotazy se obraťte na svého lékaře či lékárníka.

 

čerpáno z www.sukl.cz