Nejdražší pacienti spotřebují desítky milionů korun

22.08.2013 21:45

Převzato:Mladá fronta Dnes
Autor: Pavel Švec
Zdravotní pojišťovny poskytly MF DNES přehledy o nejvyšších nákladech na jednotlivé pacienty v Praze a ve Středočeském kraji. Stalo se tak vůbec poprvé. Největší podíl na vysokých nákladech za léčbu má u všech nejdražších klientů cena léčiv, která potřebují.
Před nedávnem zveřejnila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) tabulku svých nejnákladnějších pacientů. Tedy těch pojištěnců, jejichž léčba vyšla nejdráž. Učinila tak vůbec poprvé.

MF DNES požádala o obdobné statistiky i ostatní české zdravotní pojišťovny. Nejdražším pacientem je v regionu Praha a střední Čechy muž z okresu Praha-východ, za péči o něj VZP zaplatí bezmála 54 milionů korun ročně. Je rovněž nejdražším pacientem této pojišťovny v rámci celé země. Tomuto sedmapadesátiletému pacientovi lékaři jako převažující zdravotní potíže diagnostikovali hemofilii.

Nejvíc stojí léky

"Pro mnohé může být překvapením, že nejčastější diagnózou v přehledu dvaceti nejdražších pojištěnců VZP nejsou například diagnózy spojené s léčbou nádorů. V seznamu převažují poruchy metabolismu a poruchy srážlivosti krve," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Drahou léčbu vyžadují také těžké úrazy.

"Největší podíl na vysokých nákladech za léčbu má u všech nejdražších klientů cena léčiv, která potřebují. Například u nejdražšího pacienta se na celkových 54 milionech podílí jeden konkrétní lék částkou 48,5 milionu. Podobně je tomu i u dalších," říká Tichý.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra uvádí, že v Praze a Středočeském kraji zaplatili od roku 2007 nejvíce za pacienta přes 42 milionů. Rekordmanem v celém Česku je klient s 64 miliony.

Pojišťovna především pro Středočechy

"Do tabulky deseti nejvyšších nákladů, které byly vynaloženy na léčbu jednotlivých pacientů v posledních letech, se dostali pouze pojištěnci s bydlištěm ve Středočeském kraji," popisuje asistent ředitelky Zaměstnanecké pojišťovny Škoda Petr Kvapil, což podle něj souvisí zejména s regionálním působením této pojišťovny.

Léčba poranění krční páteře čtyřiačtyřicetiletého muže vyšla tuto instituci na 16,5 milionu. "Nejnákladnějším pojištěncem v historii ZPŠ je 56letý muž s bydlištěm v Královéhradeckém kraji, v jehož případě dosáhly náklady na léčbu částky více než 32 milionů," dodává Kvapil.

Vojenská zdravotní pojišťovna poskytla tabulku pražských a středočeských pacientů, na jejímž vrcholu je částka 7,5 milionu, jež stála léčba klienta v roce 2012. V rámci Česka jde o druhého nejnákladnějšího klienta této zdravotní pojišťovny. Ten první vyšel za stejné období na něco přes 11 milionů.

Nižší náklady má v kraji Revírní pokladna

Poměrně nízké náklady uvádí Revírní bratrská pokladna, což je podle asistenta ředitele Jana Vomlely dáno tím, že jejich pojištěnci se koncentrují především v Moravskoslezském kraji. V Praze za rok 2012 vydali 2,1 milionu korun na léčení muže s ročníkem narození 1965. Ve středních Čechách je statistika o to více smutná, že nejvíce nákladů bylo vynaloženo za dnes ani ne ročního chlapečka – téměř půl milionu.

Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) tabulku neposkytla. "Mohu jen sloužit údajem, že klientem OZP byl i v médiích hodně prezentovaný hasič, kterému bylo v IKEM vyjmuto srdce a voperovány dvě srdeční pumpy. Bohužel loni zemřel. Náklady patrně nebudou ještě uzavřeny, ale přesáhly 10 milionů korun," uvedl mluvčí pojišťovny Mario Böhme.

---

Nejdražší pacienti v roce 2012

Všeobecná zdravotní pojišťovna v Praze 17 177 841 ve středních Čechách 53 751 836
Vojenská zdravotní pojišťovna v celém regionu Praha a střední Čechy 7 502 409
Revírní bratrská pokladna v Praze 2 090 841 ve středních Čechách 478 463
Zaměstnanec. pojišťovna Škoda ve středních Čechách 16 503 688
Zdrav. pojišť. ministerstva vnitra v celém regionu Praha a střední Čechy 42 180 970

Pozn.: jde o údaje o nejvyšších nákladech jednotlivých pojišťoven na jednoho pacienta v korunách. Některé pojišťovny poskytly data jen za oba regiony celkem.

Mladá fronta Dnes

Pavel Švec