Maďarsko: pro kvalitu lékárenské péče, NE pro obchod v lékárnách

13.10.2014 11:25

Poměrně zásadní rozsudek Soudního dvora EU z května roku 2009 jednoznačně nastavil pravidla pro budoucí kauzy. Soud tehdy rozhodl, že omezení v rámci systémů zdravotnictví si mohou nastavit samotné členské státy různě. Pokud existuje odůvodnitelná potřeba ochrany veřejného zdraví, je možné např. omezit provoz lékáren, jejich geografické rozmístění apod. Je fakt, že čeští politici si rozsudek (na rozdíl od těch západoevropských) přeložili jako že se nedá nic dělat a děj se vůle boží a kvůli chybějící odvaze se zřejmě orbánovského přístupu čeští lékárníci nedočkají. A výsledky vidíme: lékárníci neradí, protože lékárny vlastní v Česku hlavně obchodníci, jsou z nich hlavně obchodníci!

Evropská komise nově oznámila, že řízení zahájí s Maďarskem, kde vcelku revoluční legislativa v roce 2011-2013 přinesla opětovný přechod od divoké liberalizace za levicových vlád k regulaci za vlád spíše pravicově orientovaných. Nicméně ne kvůli regulaci samotné, ale kvůli tomu, zda přijatými zákony nediskriminovalo některé podnikatelské subjekty na trhu (tj. řetězce).

 

Maďarský premiér se však již na setkání s lékárníky nechal slyšet, že zdraví obyvatel a tedy i kvalitní poskytování zdravotní péče v lékárnách je mu přednější, než názor EU. Faktem je, že jeho rázný postoj je všeobecně znám.

A co je tím zásadním problémem? Změna vlastnictví na lékárníky!

Zákon z roku 2013 totiž postupně zakazuje nelékárníkům vlastnit ve veřejných lékárnách v Maďarsku majoritní podíl. Od ledna 2014 musí mít lékárník v konkrétní lékárně povinně minimálně 25% podíl, do 1. ledna 2017 se pak má tento podíl navýšit na 51 %

 

 

 

Čerpáno: www.apatykar.info