LÉKY A SLUNCE

Některé léky, které pacient buď užívá nebo které si natírá na kůži, mohou vyvolat různě závažné reakce kůže na slunce (tj. od "pouhého" svědění po vznik a prasknutí puchýřů s odhalením "masa" zpod kůže (pro představu: jako kůže spálená žhavou žehličkou) a následným pobytem v nemocnici).

Této reakci kůže na slunce se říká fotosenzitivita.

Informaci o fotosenzitivitě léku (= jestli lék dělá vyšší citlivost kůže na sluneční záření) naleznete v příbalovém letáku každého léku!!

 

Příklady pouze některých léků (nahodilý výběr léků), které mohou svým uživatelům poškodit kůži nežádoucí reakcí kůže na slunce:

  • léčivá látka ketoprofen, obsažená v přípravcích FASTUM, PRONTOFLEX, KETONAL, KEPLAT, PROFENID

Po natření těchto léků na kůži se může vyvolat fototoxick8 reakci, proto v průběhu léčby touto látkou a 2 týdny po této léčbě, se nesmí léčená místa vystavovat přímému slunečnímu záření (ani za polojasného nebo podmračeného počasí). Místa musí být překrytá látkou, přes kterou slunce "neprojde"(to poznáte, když mrknete přes tuto látku na světlo).

POZOR, pořádně si umyjte ruce po nanesení těchto přípravků! Viděla jsem silné reakce kůže právě na těchto místech! Někteří pacienti museli jít do nemocnice!!

  • Mezi ketonalem a některými jinými léčivými látkami může být tzv. zkřížená alergická reakce.

Zkřížená reakce znamená, že pokud pacientova kůže zareagovala na ketonal, může stejně zareagovat i na látky, které mají s ketonalem stejnou chemickou strukturu, i když se lék používá pro jinou nemoc, než ketonal.

Ketonal může být ve zkřížené reakci s ibuprofenem (IBUPROFEN, IBUMAX, IBALGIN), kyselinou tiaprofenovou (SURGAM), s fenofibrátem (= tablety ke snížení tuků v krvi, tato léčivá látka je v krabičkách s názvy např. FENOFIX, LIPANTHYL, SUPRELIP, atd.)

  • Vyvarovat se slunci máte, pokud užíváte lék s obsahem látky amiodaron (RIVODARON, CORDARONE, AMIOKORDIN, SEDACORON), protože reakce na kůže je velmi častá, tj. reakce bývá u 1 pacienta a více než 1 pacienta z 10 pacientů, kteří lék užívají.
  •  Dalšími látkami, které dělají fotosenzitivitu jsou např. sulfonamidy, které jsou v přípravcích BISEPTOL nebo SUMETROLIN; kamenouhelný dehet, bergamotový olej
  • Pokud užijete velké dávky, dělá fotosenzitivitu také TŘEZALKA
  • Antibiotikum doxycyclin v přípravcích DOXYBENE nebo DOXYCYKLIN nebo DOXYHEXAL může vyvolat fotodermatitidu - při prvních známkách zarudnutí kůže je nutné přerušit léčbu a informovat lékaře, který antibiotikum předepsal!

 

Pečlivě si pročtěte příbalový leták u všech léků, které plánujete v létě používat!!

Pokud užíváte dlouhodobě lék, který má fotosenzitiní účinek, konzultujte tuto skutečnost s lékařem, který Vám lék předepsal!!

Totéž se týká ultrafialového záření v soláriích

 

V dubnu 2014 informací o ketoprofenu uvedl i Státní ústav pro kontrolu léčiv.