VZP chce odměňovat lékaře když předepíší určité léky, některé z nich však odborníci nedoporučují

11.10.2013 09:40

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) oznámila, že hodlá motivovat lékaře, kteří budou preferovat léčiva z jejího pozitivního listu.

VZP na těchto lécích ušetří, protože si s výrobci dohodla výrazně nízké ceny.

Některá z upřednostňovaných léčiv však mezinárodní lékařské odborné společnosti jako lék první volby pro léčbu vůbec nedoporučují.

 

Lékaři předepiš a dostaneš bonus

VZP svůj pozitivní seznam „doporučených“ léčiv představila koncem dubna.

VZP proto hodlá lékaře v dohledné době k preferenci těchto přípravků z pozitivních listů motivovat tím, že si budou moci – podle toho, v jaké míře je budou předepisovat – odečítat z lékových limitů určité procento nákladů (lékový limit = lékař má "balík peněz přidělený pojišťovnou", ze kterého se mu za každý lék, předepsaný pacientovi, odečítá částka, kterou za předepsaný lék pojišťovna zaplatí; pokud předepíše lék z pozitivního seznamu, zvýší se mu "balík peněz" na léky tím, že od VZP dostane bonus, podle toho, kolika lidem napíše léky z pozitivního seznamu VZP)

 

VZP vyčíslila roční úspory využíváním přípravků z pozitivního seznamu na 1,1 mld. Kč.

V tuto chvíli jsou na pozitivním seznamu přípravky Amaryl (glimepirid, Sanofi), Clopidogrel (klopidogrel, Actavis), Fokusin (tamsulosin, Zentiva), Helicid (omeprazol, Zentiva), Osagrand (kyselina ibandronová, Zentiva), Penester (finasterid, Zentiva), Ramipril Actavis a Zocor (simvastatin, MSD).

 

Kritika lékárníků i ČAFF (= zástupci farmaceutických společností)

Proti pozitivnímu listu od počátku kriticky vystupuje Česká lékárnická komora, které se nelíbí, že pojišťovna zdůrazňuje mezi výhodami pro pacienty nulový doplatek,  protože jde podle lékárníků o zavádějící informace, protože většina konkurenčních léčivých přípravků s danými účinnými látkami je rovněž bez doplatku.

Současně také kritizovala (podobně jako zástupci farmaceutických společností vyrábějících generika) způsob výběru léčiv, který považuje za netransparentní.

 

Na snížení cholesterolu je v pozitivním listu simvastatin, což kritizuje české lékařská odborná společnost, které se z odborného pohledu nelíbí upřednostňování staršího simvastatinu oproti novějším lékům. Podle odborníků je účinnost simvastatinu výrazně nižší než u novějších léčivých látek z této skupiny léků, které ale na pozitivním listu nejsou. Simvastatin odborníci považují také za méně bezpečný, než ostatní látky ze skupiny.

 

Na cukrovku je na pozitivním listu glimepirid, což se nelíbí diabetologům, Evropská odborná společnost pro léčbu cukrovky 2. typu vůbec nedoporučuje glimepirid jako lék, který bude u cukrovky nasazen jako první, protože se ukazuje, že deriváty sulfonylurey (kam se glimepirid řadí) výrazně zvyšují riziko úmrtí u pacientů s cukrovkou typu 2. v porovnání s metforminem. Jako lék, který se má nasadit u cukrovky 2. typu jako první odborníci doporučují metformin, který však na pozitivním listu není.

 

 

Čerpáno z: www.apatykar.info a upraveno