Na léky nemusí mít až milion Čechů

26.11.2013 13:00

 

Už i já ošetřuju pacienty, kteří neužívají svoje léky, protože na ně nemají, přiznává v rozhovoru pro Lidové noviny ministr zdravotnictví Martin Holcát. Jedním z opatření, které chystá, jsou omezení reexportů levných léků. U některých vývozů již MZ uplatnilo zákaz.
Převzato: www tribune.cz, 25.11.2013 09:01
Zdroj: Lidové noviny
Autor: VERONIKA RODRIGUEZ
 
LN Lidem opět poskočila spoluúčast. Třeba důchodci musí platit meziročně o pět procent víc. Ochranné limity přestávají fungovat, řada poplatků se do nich nezapočítá. Budete to nějak řešit?

Rádi bychom. Už i já mám ve svém okolí pacienty, kterým napíšu nějaké léky a oni je nakonec neužívají. Když se zeptám proč, řeknou mi, že na ně jednoduše nemají. Podle odhadů může být takových lidí v Česku až milion.

- LN Co podniknete, aby ochranné limity znovu lidi chránily?

Budeme muset začít rychleji reagovat na to, jak se mění doplatky na léky. To je dnes velmi dynamický proces. Do ochranných limitů se přitom lidem nezapočítávají všechny doplatky za léky, které užívají, ale vždy jen ta nejlevnější varianta daného léku ve skupině. A právě ta často mizí kvůli své výhodné ceně za hranice. Léky pro české pacienty proto mnohdy nejsou. To je samozřejmě špatně.

- LN Jak na to budete chtít reagovat?

Měli bychom začít u povinného hlášení výrobců a distributorů, které jejich léky v dané chvíli na českém trhu opravdu fyzicky jsou. Současně bychom chtěli omezit zmíněné reexporty levných léků do zahraničí. Záměrně neříkám zakázat, protože s tím bychom asi u Evropské unie narazili. Budeme reexporty omezovat. To Unie ve výjimečných případech respektuje, například když je obyvatelstvo některé ze zemí ohroženo akutním nedostatkem. Budeme to navíc muset podepřít zákonem.

- LN Ten chcete připravit ještě vy?

Uvidíme, jak dlouho na ministerstvu ještě budu, ale počítám s tím. Zákon by měl vzniknout ve spolupráci s lékárenskou komorou a lékovým ústavem. Měl by říkat, že lze reexporty léků ve výjimečných případech zakázat. Pokud by chtěl zákaz někdo z distributorů porušovat, musí na to být navázány velmi tvrdé sankce a ztráta distribučního povolení.

- LN Máte už vytipováno, kterých léků se bude omezení týkat?

Nedávno jsme dočasně zakázali vývoz inzulinových per pro diabetiky. Kromě toho máme vytipováno dalších deset léčivých přípravků.

Lidové noviny https://www.lidovky.cz

VERONIKA RODRIGUEZ