e-recept z pohledu lékárníka

16.11.2017 23:47

Od 1.1.2018 je povinnost zavést elektronickou preskripci, tj e-recept.

Všichni tu víme, že se jedná o nekvalitní produkt, který je nám pod pokutou vnucován.

Systém není vyzkoušený.

Prováděcí vyhláška se teprve tvoří, a to máme cca 50 dní do spuštění povinné ePreskripce.

Paní doktorka farmacie má reálnou obavu, že v lednu nastane chaos a že v některých specifických situacích nebude moci lékárník léky pacientovi vydat.

 

Hlavním smyslem elektronické preskripce byl záchyt duplicitní preskripce. Systém, jak je momentálně nastaven, nic takového neumožňuje, a tudíž hlavní smysl postrádá. Jediný rozdíl je ten, že na receptu nebudou vypsány názvy léků, ale čárové kódy. Výhoda je zřejmá především pro mladší populaci.

Paní doktorka farmacie nepředpokládá, že bude mnoho lidí starších 70 let, kteří budou nadšeni z toho, že na receptu místo názvu léků budou mít čárový kód. Pravděpodobně si papírovou průvodku eReceptu budou vyzvedávat u lékařů jako dosud, a proto pro ně změna systému nepřináší žádné výhody. Opět rozhodli politici. A opět mám bohužel pocit, že o dané situaci mnoho nevědí.

 

Spousta otázek a situací je nevyřešených. Paradoxně, přestože se zavádí systém elektronické preskripce povinně, paní doktorka farmacie nezaznamenala žádné možnosti školení ani pro lékaře, ani pro lékárníky ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Jak tedy bude nově zaváděný systém fungovat? Vždyť neběžel ani ve zkušebním režimu! A kdo ponese odpovědnost v případě, že fungovat nebude?

Převzato: www.medicaltribune.cz, Plátová K.