Deprese

25.11.2015 12:16

Deprese je podle Světové zdravotnické organizace třetím nejčastějším důvodem invalidity. 

Počet pacientů, u kterých se předpokládá, že trpí depresí je 10 x vyšší, než kolik jich je ve skutečnosti léčeno.

V České republice je ideální stav, pokud depresi léčí psychiatr, popř. praktický lékař, který může léčbu s psychiatrem konzultovat. Osobně se domnívám, že alergolog má léčit alergie, gynekolog ženské problémy, oční lékař problémy s očima, atd. Medicína jde kupředu mílovými kroky a je výborné, když je specialista výborný odborník ve své specializaci. A deprese, to je prostě pole psychiatrů! V reálném životě, pokud mi praskne něco u auta, volám automechanika, ale nevolám mu, když praskne pračka (i když očekávám, že by pračku nějak dokázal opravit - je jasné, že automechanik se stěží vyzná v pračkách).

K psychiatrovi nemocný nepotřebuje žádná doporučení, prostě, pokud má člověk pocit, že trpí depresí, může se sám, o své vůli, k některému psychiatrovi objednat. Psychiatr si s nemocným povídá, aby mu "ušil léčbu na míru", proto se stává, že čekáte v čekárně déle. Ale taková věc je pochopitelná - psychické problémy se nedají změřit nebo zvážit a "šup, šup, další prosím";-)

Uvádí se, že 2/3 depresivních pacientů má myšlenky na sebevraždu, z toho 10 až 15 % se pokusí zabít! Ve velkých městech u velkých nemocnic existují tzv. krizová centra, např. v Brně u Fakultní nemocnice v Brně Bohunicích, kam může člověk kdykoliv přijít, pokud má pocit, že potřebuje akutní psychiatrickou pomoc.

 

Mozek sám produkuje látky, které mu udržují náladu bez deprese. Pokud se dostaví deprese, množství těchto látek se sníží. Antidepresivní léky např. ovlivní, aby se zpomalilo rozložení těchto látek.

Na začátku léčby antidepresivními léky se mohou projevit přechodné nežádoucí účinky, ale, jakmile se léky užívají cca 6 týdnů, dojde k vyrovnání hladin látek v mozku, tj. pomalu se navýší koncentrace látek, které udržují náladu bez deprese. Proto je pro pacienta zásadní: poslechnout rady psychiatra a pokud jde o nežádoucí účinky, které se vyskytují se zahájením léčby, tyto nežádoucí účinky vydržet, protože bývávají přechodné.

Antidepresivní léky na rozdíl od tzv. benzodiazepinů nezpůsobují závislost - tedy, nemocný si nemusí dávku zvyšovat a zvyšovat.

 

Dodatek:

V Brně mohu doporučit psychiatričky MUDr. Ivanu Sedláčkovou nebo MUDr. Pavlínu Horákovou, ambulancepsychiatrie@email.cz

 Jistě existuje celá řada skvělých psychiatrů. Osobně jsem měla možnost spolupracovat s těmito dvěmi lékařkami.