Deprese a spánek

25.11.2015 12:11

Jedním z příznaků deprese je problém se spánkem (až u 90 % lidí s depresí).

Charakteristické je, že se nemocný předčasně probouzí (např. ve 4 hodiny ráno a už neusne).

Jiný člověk s depresí zase nemůže večer usnout.

 

Pokud máte podezření, že máte depresi, je nejlepší zajít za psychiatrem.

Porucha spánku jako příznak deprese se může léčit antidepresivními léky, které pomáhají zlepšit spánek a nespůsobují závislost a psychiatr je ten pravý odborník na poruchy spánku spojené s depresí nebo úzkostí.

Pokud máte potíže se spánkem, není dobré je řešit užíváním léků ze skupiny benzodiazepinů. Tyto léky mohou způsobit závislost, a proto mají ve svých příbalových letácích jasně uvedeno, že jejich podávání má být omezeno na nezbytně nutnou dobu (v řádu dnů s maximem 30dnů včetně vysazení léku), např. do doby, než se rozvine účinek léků proti depresi.

Závislost si dotyčný obvykle nechce připustit, ale pokud má nadhled, vidí, že potřebuje dávky zvyšovat, popř. že bez léku na spaní už neusne.

V lékárně se lékárník setkává s lidmi, kteří mu řeknou, že bez léku prostě neusnou nebo s lidmi, kteří, když vidí, že jim lékař předepsal menší množství tablet na spaní než chtěli , tak se stanou (bez ohledu na věk) prudce agresivní.

Taková situace v lékárně se mi naposledy stala se 70 letou paní .Než přišla na to, jaký počet léků ji lékař předepsal, působila jako distingovaná příjemná dáma, v kostýmku s účesem od kadeřníka. Když zjistila, že má předepsáno jen 15 tablet, začala křičet, že ona bez léků neusne, že ji chci zabít, že ona se na to podívá, ať ji okamžitě prodám další tablety bez receptu, když jsem odmítla, tak mi začala vyhrožovat, ..

Ani si neumím představit, co by se stalo, kdybych ji natvrdo sdělila, že je na léku závislá, a že její život řídí malá bílá tabletka...