BLOG: Vysoká teplota (chřipka) u nás

09.02.2016 12:28

V sobotu dopoledne se dítě (7 let) dívalo na pohádky a řeklo, že se mu nechce jít sáňkovat a nejraději by tak zůstalo. To je divné, po sáňkování se může utlouct. Zkouším čelo, ale teplota žádná, jen pokašlává - krátce, plytce, štěkavě.

Uvidíme, jak to bude pokračovat.

Kolem 12 hodiny chytám čelo a teplota už začíná, 37,5 C. Zatím klid, teplotu snižuji až když je 38 C, do 38 C tělo bojuje samo. V předtuše chřipky, beru peníze a letím do nejbližší lékárny. Děcko je velké, beru dospělácký Paralen a budu mu dávat poloviny tablety.

Ve 13 hodin už teplota zdolává 38,5 C a děcko dostává svých 250 mg paracetamolu (tableta by měla cca za půl hodiny začít zabírat).

Super, tablety zabraly, teplota klesá pod 38 C. Dítě chvílemi spí a chvílemi kouká na pohádky. Co půl hodiny do dítěte dolévám čaj a jeho oblíbené slazené nápoje (kašlu na obsah cukru, hlavně ať pije!).

V 17 hodin má děcko tváře červené. Sakra, to fakt nevypadá dobře. Paracetamol bralo teprve před 4 hodinami! Dávám orientačně teploměr a ano: teplota letí vzhůru k výšinám, po chvilce je na teploměru 39 C, nechat ho tam pár minut, přesáhne 39 C.

Dávám dalších 250 mg paracetamolu   (maximální denní dávka pro 7 let je 1.500mg, jednotlivé dávky 250 mg po 6 hodinách, jen vyjímečně po 4 hodinách (ale nesmí překročit 1.500 mg za den!), ale k paracetamolu mám respekt a nerada bych šla na maximální dávku! Jenomže teplota je přes 39 C!!

Po té, co jsem do děcka vpravila 250 mg paracetamolu, beru děcko a hurá do koupelny. Naštěstí nemá zimnici, když jej svleču z oblečení, tak ani kůže není mramorovaná. Stavím jej do vany, dávám sprchu. Reguluji pozvolna teplotu vody: nejdříve teplejší vlažnou a postupně vlažnou a končím studenější vlažnou. Sprchuji jen končetiny, zase postupně: nejdříve kotníky, potom lýtky, za chvilku kolena a končím na stehnech. Taková plocha by na zchlazení celého těla mohla stačit (výše vodu nedávám, protože je nepříjemné sprchování břicha a zad vlažnou vodou, pokud člověk není zvyklý). Sprchuji tak dlouho, až cítím, že kůže na nohách není vařící a má teplotu mírně vlažnou.  

Jdeme zpět do postele. Dítě zjevně ožilo, za chvíli zapůsobil i paracetamol.

Naštěstí, i když by večer mohla být teplota vyšší, nestalo se tak a stačilo dát paracetamol v dávce 250mg až ve 23 hodin a bez sprchování.

Pokud by teplota opět vylezla ke 39C, nezbylo by nic jiného, než zopakovat sprchování a v povoleném intervalu a dávce dát paracetamol.

 

Další den už teplota nepřekročila 39C:-)

Takže jsme teplotu tentokrát elegantně zvládli:-)

Za dětskou lékařkou jsme nešli, nebyl důvod. Pouze bychom roznášeli viry, dítě by se více unavilo a mohlo by si navíc přibrat další infekci. 

Byl to klasický průběh chřipky, po proběhnutí teplot se ohlásila únava. Žádné problémy s dechem se neobjevily (to bychom urychleně volali sanitu). 

Prostě, na chřipku léky nejsou, léčí se jen symptomy (projevy) nemoci. Naše chřipka měla pouze vysoké teploty a únavu (regenerace trvala přes týden).

 

Souhrn údajů o paracetamolu, čerpáno z www.olecich.cz