Co znamená "standard" a "nadstandard" ve zdravotnické péči?

04.05.2011 14:00

Nejdříve si řekněme, že je přece všem jasné, že, zřejmě kromě Kuvajtu a podobně bohatých zemí, nemají země tolik peněz, aby všem svým obyvatelům dávali zdravotní péči na úrovni posledních výzkumů. (S ekonomikou státu je to jako s financemi v domácnosti: ne každý má tolik peněz, aby si mohl koupit všechno, po čem jeho srdce prahne.)

Standardní péče:

Nejdříve musí, nejspíše odborné lékařské společnosti, JASNĚ definovat, jaká péče je standardem. Tzn. např. když máte cukrovku, standard jasně stanoví, jaká vyšetření a jak často Vám lékař bude dělat.

Je to tedy ochrana pacienta, aby dostal VŽDY to, na co má nárok!!

Zdravotnické zařízení nebude moci Vám poskytnout "menší péči" než stanoví standard, například z důvodu, že toto zařízení musí šetřit.

 

Nadstandardní péče:

To, co neuvádí standard a Vy takovou péči budete vyžadovat, si doplatíte. Tyto příjmy budou příjmem zdravotnictví, nikoliv jednotlivých zaměstnanců ve zdravotnictví.

Ano, jsou lidé, kteří na doplacení mít nebudou. Nicméně, je otázka, nakolik už nyní tuto nadstandardní péči takoví lidé dostávají.


Hodně záleží na tom, jak budou standardy nastaveny, tedy jaká zdravotní péče bude brána jako standard. Kdy samozřejmě musí být standardy nastaveny tak, aby je naše ekonomika zaplatila.

 

Osobně si myslím, že názor, že bez nadstandardní péče bude ohroženo zdraví pacientů je nesmysl.

Nadstandard a standard bych přirovnala k jízdě autem: někdo jede autem střední třídy, jiný luxusní limuzínou - pokud bude střední třída brána jako standard a luxusní limuzína jako nadstandard, nemyslím si, že ten, kdo jede střední třídou příjde k újmě. Možná někdo oponuje, že luxusní limuzína je bezpečnější. To má jistě pravdu, ale fyzikální zákony platí na lidské tělo stejně, ať jede ve střední třídě nebo v luxusní limuzíně - takže při nehodě ve vysoké rychlosti bude ten zásadní rozdíl, že nepřeživší v luxusní limuzíně bude mít tělo bez škrábance (to, co udělaly orgány uvnitř vlivem odstředivé síly vidět nebude (jako princezna Diana). Zajisté je luxusní limuzína pohodlnější, tišší,prostornější,.. - a proto stojí více a je nadstandardem..

Protože naše zdravotnictví je na slušné úrovni, nemyslím si, že by standardy byly vypracovány pro jakoukoliv nedostatečnou péči. (V příkladu s autem si osobně nemyslím, že české standardy budou na úrovni rozpadajícího se auta.)

Osobně si myslím, že standarty a nestandardy zamezí např. tomu, aby stará babička v léčebně dlouhodobě nemocných nedostala takovou péči, jakou dostat má! Protože, pokud nedostane zdravostní péči alespoň na úrovni standardu, můžete si rázně stěžovat, podat žalobu a žádné názory lékařů takového zdravotnického zařízení vás nemusí vůbec zajímat!