Projevy nedostatku hořčíku

NEDOSTATEK hořčíku se může projevit v několika oblastech:1)

1. V oblasti mozku se projeví tlakovými bolestmi hlavy, slabostí a migrenózními příznaky. Může být taky přítomná třeba zhoršená koncentrace, nervozita, vnitřní napětí, strach, deprese,...atd.

2. V oblasti žil a srdce se projeví bolestí za hrudní kostí (musí se při diagnóze rozlišit, zda šlo o nedostatek hořčíku nebo infarkt srdce nebo anginu pectoris) se zrychleným tepem a poruchami srdečního rytmu (extrasystoly komor),...atd.

3. V oblasti svalů se projeví bolestmi temene hlavy, mohou se také objevit třeba ztuhlost i křeče šíjových svalů, ramene, obličejových mimických svalů, žvýkacích svalů, vyskytuje se i mravenčení. Na horní končetině může být svědění, mravenčení až tetanie (= brnění až křeče), na dolní končetině hlavně křeče stehenního a lýtkového svalstva i svalstva prstů, i tady může být mravenčení.

4. V oblasti břicha se projevuje zvýšeným napětím svěračů zažívacího traktu

 

TÝKÁ SE POUZE DOSPĚLÝCH, kteří nejsou chronicky nemocní ani nejde o těhotné, popř. kojící ženy!

Pokud má člověk střední typ nedostatku hořčíku v organismu (což se nemusí projevit problémy uvedenými v bodech 1, 2, 3, 4 = viz. výše) a denně užívá doporučené denní dávky, plně si vyrovná hladiny hořčíku ve svém těle s normou po 90 - 100 dnech. Přitom není dobré zvyšovat doporučenou denní dávku bez konzultace s lékařem!

 

(ZDROJ: 1. Wilhelm Z.: Co je dobré vědět o hořčíku, Praktické lékárenství 3/ 2007)