Zánět středního ucha

 

Zánět středního ucha je VELICE bolestivý stav.

 

CHARAKTERISTIKA:

V době, kdy je dítě nachlazené - smrká špatně nebo nesmrká vůbec (neumí to) může přestup virů, baktérií způsobit akutní zánět středního ucha.

Nejčastěji se objevuje v obdobích nachlazení, tj. jaro, podzim.

Nejčastěji u dětí, hlavně předškolního věku.

TYPICKY je akutní průběh se začátkem večer/ v noci. Když zatlačíte na vchod ucha, vyvoláte silnou bolest.

 

PROJEVY zánětu středouší:

Bolest ucha je dominujicim přiznakem zánětu středního ucha současně s poruchou sluchu (zalehnutím ucha).

Bolest bývá bodavá až pulzující, prudce nastupující především ve večerních hodinách. Typické je doprovodné nachlazení (rýma, katar horních cest dýchacích). To bývá spojeno zejména při nástupu bolesti ucha s vzestupem tělesné teploty. U novorozenců a batolat nad místními příznaky převažuje celková tělesná reakce: teploty, nechutenstvi, neklid, až zvracení, meningizmus. (= příznaky obdobné meningeálnímu dráždění zejm. ztuhlost šíjových svalů) (1)

 

 

První pomoc, když ucho bolí (klasicky o půlnoci) - po/ při rýmě:

Podle zdravotního stavu dítěte a věku dítěte zvažte následující - jde POUZE o Vaši zodpovědnost:

  • volat rychlou záchrannou pomoc a zeptat se na postup nebo
  • navštívit pohotovost nebo
  • domácí první pomoc

 

Pokud jste zvolili DOMÁCÍ PRVNÍ POMOC, ta sestává z:

  • PROTI BOLESTI, teplotě = ibuprofen v sirupu (např.  Ibalgin, Brufen; dávkujte podle přiloženého návodu),  pokud nemáte ibuprofen, zvolte paracetamol (Paralen, Panadol, atd. sirup/ čípky/ tablety, aby dítě nemělo bolesti. Vzhledem k zánětu je ale vhodnější ibuprofen.
  • alkohol (čistý líh, slivovice = dáte protáhlý kousek vaty do alkoholu, namočíte a tento kousek vaty dáte jemně do ouška (nezatlačovat, pouze položit!! Např. u dítěte 5let vata o délce 4cm x 0,5 až 1 cm, položíte začátek do ouška a zbytek vaty se sám poskládá "do harmoniky".). Alkohol bude chladit bubínek zevně.
  • konejšivé slovo (fakt to šíleně bolí!)
  • léčit nachlazení (hlavně kapky do nosa na "stáhnutí nosní sliznice", v koncentraci odpovídající věku pacienta např. Olynth, Nasivin, Afrin, apod.)
  • ráno kontaktovat dětského lékaře dítěte. Hlavním úkolem praktického lékaře je rozpoznat a léčit onemocnění zejména v počátečních stadiích, rozpoznat indikaci k paracentéze (= propíchnutí ucha) a známky otogenní (= ušní) komplikace – v těchto případech pak odeslat pacienta neprodleně do péče ORL specialisty. (1)
  • Před podáváním léku si přečtěte příbalový leták!

 

    lékař by mohl napsat ještě Otobacid N, kapky do ucha

    Antibiotika se podávají pouze v některých případech (např. u hnisavých forem).

 

 

 

ZDROJ:
1: Dršata J., Školoudík L., Zborayová K., Vokurka J., Čelakovský, P.: Akutní zánět středouší v ordinaci praktického lékaře. Medicína pro praxi 2010, 7 (1), 32 - 34